Swędzenie lewej ręki – zwykły przesąd czy oznaka czegoś poważnego?

Swędzenie lewej ręki – od znanego zabobonu do oznak chorobowych

Swędzenie lewej ręki jest powszechnie pojawiającym się przesądem w naszej kulturze. W zależności od danego regionu, można spotkać się z wieloma tłumaczeniami tego zabobonu. Pytając się kogoś, na co swędzi lewa ręka, jeden odpowie, że na otrzymanie jakichś pieniędzy, inny – że na spotkanie z dawno niewidzianym znajomym, zaś dla kolejnego będzie to zwiastun nieszczęścia. O ile wszelkie takie rodzaje przesądów są przez wielu krytykowane i uznawane za pewien rodzaj magii, znajdują one swoje grono wyznawców bądź traktujących je z przymrużeniem oka. W gruncie rzeczy okazuje się, że niewinny przesąd może okazać się zwiastunem chorób dotykających nasz organizm.

Swędzenie lewej dłoni jako objaw chorobowy

Utrzymujące się przez dłuższy czas swędzenie lewej dłoni może wskazywać na to, że nasza skóra jest przesuszona z powodu stosowanego środka czystości. Stosowane przez nas mydła, żele oraz inne detergenty, szczególnie zbyt często używane, mogą uszkodzić i osłabić barierę ochronną skóry, co objawia się właśnie jej przesuszeniem oraz swędzeniem. Z kolei, gdy swędzenie dłoni oraz ramion czy pleców powtarza się zbyt często, przy obecności dodatkowych objawów takich jak ospałość oraz wypadanie włosów, może być przejawem niedoczynności tarczycy. Ponadto, w przypadku pojawienia się na swędzącej skórze krostek bądź nalotów, możemy spodziewać się grzybicy skóry. W najgorszym wypadku, swędzenie ręki połączone z utratą wagi oraz zażółceniem skóry, może wskazywać na problemy z wątrobą bądź trzustką.

Przesąd a zdrowy rozsądek

Wiara w przesądy niezmiennie znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Nawet jeśli znaczenie swędzenia ręki traktowane jest z przymrużeniem oka, powinniśmy zachować przy tym zdrowy rozsądek, gdyż w przypadku jego częstego powtarzania się, może się okazać, że mamy problemy ze zdrowiem. Z niektórymi możemy sobie poradzić (np. poprzez natłuszczenie przesuszonej skóry), niektóre wymagają pomocy specjalistów, choćby endokrynologa. Kto wie, może niegroźny przesąd okaże się pierwszą oznaką, że nasze zdrowie wymaga poprawy? A być może, to tak po prostu zwykłe swędzenie bez jakiegokolwiek głębszego znaczenia?

Likes:
0 0
Views:
1540
Article Categories:
Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *